TRT Haber Haberler

Sitene Ekle Haber Gönder

Kimono Spor Malzemeleri

Spor Malzemeleri

TÜRKİYE’YE BOKSTA İLK OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞUNU GETİRMEK İSTİYORUM!

TÜRKİYE’YE BOKSTA İLK OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞUNU GETİRMEK İSTİYORUM!

Yayınlanma Tarihi: 21 Ekim 2017 10:30

TÜRKİYE’YE BOKSTA İLK OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞUNU GETİRMEK İSTİYORUM!

Ülkemizde boksun daha geniş kitlelerce tanınması ve sevilmesi adına önemli işlere imza atan Cihat Gemici, bu kez ülkemizin en önemli genç yeteneklerinden 64 kg milli boksörümüz Tuğrulhan Erdemir ile turnuva tecrübelerini ve gelecek hedeflerini konuştu...


Türkiye Olimpiyat Oyunları tarihinde boks dalında bugüne kadar 2 gümüş ve 3 bronz madalya ile toplamda 5 madalya kazandı. 1984 Los Angeles’ta Eyüp Can ve Turgut Aykaç, 2008 Pekin’de Yakup Kılıç bronz madalya; 1996 Atlanta’da Malik Beyleroğlu ve 2004 Atina’da Atagün Yalçınkaya gümüş madalya alarak ülkemizi gururlandırdılar.

1999’da Sinan Şamil Sam Amatör Dünya şampiyonu oldu. Amatörde Sinan Şamil Sam dışında başka bir Dünya Şampiyonluğumuz bulunmuyor. Son olarak 2007 Chicago’da Adem Kılıççı’nın bronz madalyası ile yüzümüz gülmüştü.

Gelelim Avrupa Şampiyonluklarımıza Fatih Keleş (2011), Bülent Ulusoy (2000), Agasi Agagüloğlu (2000), Ramazan Paliani (2000 ve 1998), Nurhan Süleymanoğlu (1993) kendi sıkletlerinde altın madalya kazandılar.

Sonuç olarak amatör boksta elit üç turnuvada toplamda 7 altın madalyamız var. Olimpiyatlarda hiç şampiyonluk görmedik. Dünya Şampiyonalarında 1, Avrupa Şampiyonalarında 6 şampiyonluğumuz var. Avrupa Şampiyonlarındaki bu 6 şampiyonluğun 4 tanesinin devşirme sporcularla geldiğinin de altını çizmekte fayda var.

Son olarak Hamburg’ta düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda ise biri wild card olmak üzere iki sıklette mücadele ettik ve çeyrek final dahi göremedik. Türk boksu adına çizdiğimiz bu kara tabloda her şeye rağmen ışıldayan bir isim var; Tuğrulhan Erdemir!Bugünlerde yeni bir şampiyonluk adayının ismi kulaklara fısıldanıyor. Bu isim, Türkiye’nin öz kaynaklarıyla yetiştirdiği Tuğrulhan Erdemir’den başkası değil. Dünya Gençler Şampiyonu olarak gelecek adına Türk boksunu umutlandırdı. Türk boksunun umutlarından Tuğrulhan ile gelecek hedeflerini ve boks kariyerini konuştuk.

Ağustos ayında Ukrayna’da Klitschko Kardeşler turnuvasında altın madalya kazandın. Özel turnuva olmasına rağmen oldukça çekişmeli maçlar oldu. Turnuvayı nasıl değerlendiriyorsun?

Avrupa Şampiyonası öncesi hazırlık amacıyla bu turnuvaya katıldık. Takım olarak iyi dereceler aldık. 4 maç sonunda ben altın madalyaya ulaştım. Litvanyalı, Gürcü, Ermeni ve Kazak rakiplerimi yenerek şampiyon oldum. Avrupa Şampiyonası’nda da bu rakiplerle karşılaşabilirim.

Şubat ayında Gençler Türkiye Şampiyonası yapıldı. Her kiloda şampiyonlar ve dereceye girenler kampa alınıyor. Avrupa Şampiyonasına yakın hangisi iyiyse o turnuvaya gidiyor. Her kiloda bir sporcu turnuvaya katılabiliyor. Türkiye Şampiyonasında birinci olmak yetmeyebiliyor. Hırslı azimli olan Türkiye üçüncüsü de katılabilir.Önümüzde Ekim ayında bir Avrupa Şampiyonası var. Turnuvadan sonra hemen kampa girdiniz. Çalışmalarınız nasıl gidiyor. Avrupa Şampiyonasında rakiplerini analiz ediyor musun?

Ahmet Cömert turnuvasına katılamayacağım parmağımda hafif bir sakatlık var. Romanya ile ikili kamp yapıyoruz. Kamp iyi geçiyor. İstanbul’da turnuvaya katılmayacağım ama sparring yapacağım.

Daha önce 2015’te Azerbaycanlıya kaybetmiştim finalde. 2 defa Avrupa ikincisi oldum. Artık şampiyonluk zamanı geldi. Bu maçlarda hakkımın da yendiğini düşünüyorum. İzleme şansınız olursa bana hak vereceksiniz.

Kondisyona yönelik çalışmalarımızı yapıyoruz. 2. Raunt ve 3. Rauntları uzun tutarak kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Antrenörüm Vedat Demirkol ile programlarımız dâhilinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Büyüklerde Dünya Şampiyonu olan tek sporcumuz hâlâ Sinan Şamil Sam. Maalesef ikinci bir isim çıkaramadık. Onun yolunda aynı başarıyı göstermek için neler yapıyorsun?


Yıldızlarda 2015’te Gençlerde 2016’da Dünya Şampiyonu oldum. İkisi de Rusya’da düzenlenmişti. Büyüklerde 2019’da Dünya Şampiyonasına katılmak istiyorum. Oradan da olimpiyat vizesi almak istiyorum Hedefim 2020 Tokyo Olimpiyatları.Türkiye’de çocuklar futbolcu, basketbolcu olmak ister. Boksa bakış da çok iyi değildir. Senin boksla tanışman nasıl oldu?

2006 yılında boksla tanıştım. Babam devlet memuruydu. Şu an beni çalıştıran Vedat Demirkol hocam o dönemde memurlara spor dersleri veriyormuş. Babamın arkadaşı da hocaya “Yakub ağabeyin iki oğlu var; bu çocuklar da gelsin” demiş. Babam “bizim çocuklardan boksör olmaz” diyerek, Vedat hocayı geçiştirmiş. Hoca bir hafta sonra ısrar edince babam yine “Hocam bizim çocuklar boksör olmaz” demiş. Hocam da “ille boksör olmalarına gerek yok gelsinler spor yapsınlar kötü alışkanlıklardan uzak dursunlar burada vakit geçirsinler” deyince bu bakış açısı babamın hoşuna gitmiş. Anneme boksa başlıyorum demek biraz zor oldu ama onu da sonunda ikna ettik.

24 kiloda boksa başladım ilk senelerde kilom şampiyonaya yetmiyordu. İlk Türkiye Şampiyonası tecrübemde üçüncü oldum. Vedat Hocam’ın sınavları vardı o turnuvaya benimle gelememişti. O üçüncülükten sonra inanılmaz bir hırs yaptım. O dönem düz guarddan ters guarda geçtim. Bir daha Türkiye’de hiç yenilmedim. O üçüncülük Türkiye’de son yenilgim oldu.

2015 yıldızlar ve 2016’da Dünya Gençler Şampiyonu oldun. Dünya Şampiyonalarını atmosferleri nasıldı? O turnuvalardan bahseder misin?

Alt ve üst miniklerde Türkiye Şampiyonu oldum. Sonra ülkemi yurtdışında temsil ettim. Üst miniklerde final maçını bariz almama rağmen maçı Rus sporcuya verdiler. Ben de artık hakemleri de yenmeliyim diye düşündüm. Daha çok çalıştım.  Rusya’da çeyrek finalde Moldovalı rakibime yenildim.  Artık utanıyorum söylemekten ama açın izleyin maçı ben aldım. Bu maçtan sonra artık ben boksörüm, bu benim işim, rakiplerimi net bir şekilde yenmem gerekiyor dedim. Yoksa bize maç vermeyeceklerdi. Haydar Aliyev turnuvasında finale çıktım Azeriye yenildim. O Azeriye Avrupa Şampiyonasında da yenildim. Ben maçı aldım elimi kaldırdım. Maçı 2-1 çocuğa verdiler. Yine çalıştım. Durmadım. Kampa geldim.2015 Dünya Şampiyonasına Rusya’ya gittim. Polonyalı, Koreliyi yendim. Çeyrek finalde Rus geldi. Aklımdan yine ev sahibi ülke diye geçiyordu. Ben Rus’u acayip hırpaladım ve maçı aldım. Bu sefer işi hakemlere bırakmadım. Yarı Finalde Kübalı geldi. Amatör boks denilince akla Küba gelir. Kübalı da beni yenen Azeri’yi yenmişti. İşte o Kübalıyı yendim finalde de İrlandalı rakibimi yenerek İstiklal Marşımızı okuttum.

2016’da 64 kiloda Türkiye Şampiyonası oldukça zorluydu. Kilomda iyi adamlar vardı. Zorluklara rağmen maçlarımı kazandım. Kamp aşaması da zorlu geçti. O dönem Rusya ile politik sıkıntılar vardı. O nedenle Avrupa Şampiyonasına gitmedik. Ben de Dünya Şampiyonasına hazırlandım. Kulağıma “Tuğrulhan geçen yıl şansa şampiyon oldu. Bu sene ne yapacak bakalım” söylentileri geliyordu. Ben bana güvenenleri mahcup etmeyerek yıldızlardan sonra 2016 Dünya Gençler Şampiyonasını da kazandım.

Profesyonel Boksu düşünüyor musun?

Almanya’dan profesyonel olmam için çağırdılar. Gençler Dünya Şampiyonu 75 kiloyu aldılar. Ben istemedim. Hocamla erken olduğuna karar verdik. Yanında David Haye vardı. Benim hedefim ülkemize ilk Olimpiyat şampiyonluğunu getirmek profesyonelliği sonrasında düşünebilirim. Gelecek ne gösterecek bilmiyorum ama kariyerime Vedat Hoca’mla devam etmek istiyorum.

Kaç yaşındasın? Kaç kiloda dövüşüyorsun? Stil olarak kime benziyorsun ve kimleri örnek alıyorsun?

18 yaşındayım 64 kiloda dövüşüyorum. Lomachenko ve Golovkin’in stillerini beğeniyorum.Okul hayatın nasıl gidiyor? Kamplar ve turnuvalar derslerini etkiliyor mu?


Okul hayatım devam ediyor liseyi bitirdim ama üniversiteye hazırlanamadım önümüzdeki sene girmeyi planlıyorum.

En sevdiğin ders hangisi

Doğrusunu söylemek gerekirse doğru dürüst okula gitmedim. Boks ve okul ikisi birlikte gitmeyecekti. Ben boksa öncelik verdim. İkisine zaman ayırmak imkânsızdı. Okuldan çıkıyorum, dört buçukta antrenmana gidiyor ve sonrasında inanılmaz yoruluyordum. Sonra ders çalışmam zaten çok zor. Hafta sonu da antrenman var. Pazartesi, Çarşamba, Cuma beşten sekiz buçuğa kadar antrenman var. Maça yakın dönemde her gün antrenman oluyor. Hatta sonra günde iki defa oluyor. Bu süre zarfında Vedat Hoca’mı babamdan çok gördüm diyebilirim. Gördüğünüz gibi derslere pek vakit kalmıyor.

  Etiket : ,

  • MUSABAKA
  • SEMİNER
  • GENEL
  KÖŞE YAZARLARI

  ÇOK OKUNAN HABERLER

  DATMEDYA
  loader