TRT Haber Haberler

Sitene Ekle Haber Gönder

Kimono Spor Malzemeleri

Spor Malzemeleri

Kilo Vermek Ve Kardiyo Egzersizler

Kilo Vermek Ve Kardiyo Egzersizler

Yayınlanma Tarihi: 31 Aralık 2014 15:22

Fazla kilo problemi gelişen toplumların tamamında olduğu gibi ülkemizde de önde gelen sağlık sorunlarından bir tanesidir.
 
Bu durum beraberinde bir takım farklı problemleri de geitrmekte ve tetiklemektedir. Bir kaç örnek vermek gerekirse yüksek kiloya bağlı diz, bel problemleri diyebiliriz.
Bunun yanında kalp, şeker gibi hastalıklarda da yüksek kilo risk faktörünü artırıyor.
 
Peki nasıl kilo vereceğiz.
 
Herpimizin bildiği gibi yaptığımız egzersiler aerobik ve anaerobik diye sınıflandırılıyor. 
 
Aerobik sistemde yapılan egzersizlerin hepsi bizim yağ yakmamızı sağlıyor. Bunlar %50-60 tempo ile yaptığımız yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet yada diğer branşların bu şekilde biçimlenmiş antrenmanları (örn. Kardiyo kick Boks) şeklinde özetlenebilir.
 
Ama insan vücudu öyle bir yapıya sahip ki bir branşı yaptıkça ya da başka bir ifadeyle  o branşla ilgili dayanıklılığı arttıkça daha tasarruflu enerji harcıyor.
 
Dolayısıyla fazla kalori yakıp kilo verme amacımıza ulaşamayabiliyoruz.
 
Örneğin sürekli bisiklete binen bir insan yeni başlayan bir insana göre çok daha az kalori harcayarak daha uzun mesafeler katedebiliyor.
 
Bu durumda uygulayabileceğimiz ikinci bir yöntem antrenmanımıza anaerobik kapasiteye yönelik eklemeller yaparak metabolizmanın iki antrenman arasında hızlı çalışmasını sağlamak. 
Örneğin bisiklet için  antrenmanıın ilk yarım saatinden sonra 1 dakika yüksek tempo 1 dakika normal tempo şeklinde ilaveler yapılabilir.
İnterval yüklenme de denen bu ilavelerin süreleri ve set sayıları sporcuya göre belirlenir.
 
Böylece antrenman sadece aerobik kapasiteye yönelik olmamış olacaktır. Yine Kardiyo kick boks antrenmanında hızlı tekme ve yumruk çalışmaları ilave edilebilir.
 
Bunun yanında zaman zaman farklı branş uygulamakta uygun olacaktır.
Örneğin sporcu bisikelte biniyordur  2 haftada bir küçük koşular yapabilir. Yada yüzme yapabilir gibi...
 
Bunun yanında işin beslenme ile ilgili boyutu da büyük önem taşımaktadır. Bu konuda glisemik indeksi düşük gıdaları tercih etmek basit şekerden uzak durmak kilo verme konusunda en önemli faktörlerin başında gelmektedir.
 

  Etiket : Nasıl Kilo Verilir, En hızlı nasıl kilo veririm, Zayıflamanın Yöntemleri, Nasıl Zayıflarım,

  • MUSABAKA
  • SEMİNER
  • GENEL
  KÖŞE YAZARLARI

  ÇOK OKUNAN HABERLER

  DATMEDYA
  loader